„Dura lex - sed lex” znaczy twarde prawo, ale prawo. Jak działa ta rzymska zasada prawnicza, wyrażająca absolutną nadrzędność norm prawa? 26 listopada br. mogli się o tym przekonać uczniowie klas 8. Tego dnia lekcja wiedzy o społeczeństwie przeniosła się do budynku Sądu Rejonowego w Wejherowie.
Co to jest prawo? Kiedy je łamiemy? Co robi się w sądzie i kto tam pracuje? Kim jest świadek i czy może nim być dziecko? Jak zachowywać się wśród rówieśników, aby być bezpiecznym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli nasi Ósmoklasiści. Pani sędzia Joanna Sarnowska SSR, przewodnicząca Wydziału Rodzinnego i Nieletnich oprowadziła uczniów po gmachu sądu oraz opowiedziała, jaką pełni rolę oraz kto w nim pracuje. Uczniowie dowiedzieli się, że sąd rejonowy jest podstawowym ogniwem polskiego systemu sądownictwa, zajmującym się rozpoznawaniem spraw z zakresu prawa cywilnego, karnego oraz rodzinnego.
Ósmoklasiści zwiedzanie rozpoczęli od pomieszczenia dla osób zatrzymanych, przewożonych z aresztu na czas rozprawy i oczekujących na wezwanie sędziego. Potem udali się do tzw. „bezpiecznego” pokoju przesłuchań dla dzieci oraz dowiedziały się w jakich sytuacjach są tam przesłuchiwane. Następnie, już na sali rozpraw, przeznaczonej do przeprowadzania postępowań z udziałem największych przestępców, Pani sędzia opowiadała o budowie sali, rozmieszczeniu mebli oraz o atrybutach sędziego. Mieli okazję założyć łańcuch sędziowski i poczuć jego ciężar. Uczniowie dowiedzieli się co oznaczają poszczególne kolory na kołnierzach, które na togi zakładają sędziowie, prokuratorzy i adwokaci oraz tego, że Temida jest boginią sprawiedliwości. Ósmoklasiści zapoznali się również ze specjalnie przygotowanymi na wizytę aktami sprawy dot. przestępstwa dokonanego przez osobę nieletnią. Następnie głos zabrała Pani Anna Konkol, która na co dzień pełni rolę zawodowego kuratora. Ósmoklasiści dowiedzieli się, że prawo nas chroni i daje bezpieczeństwo. A gdy ktoś je łamie, to musi być ukarany. Uczniowie już wiedzą jak rozróżnić wykroczenie od przestępstwa i za jakiego rodzaju zachowania dzieci mogą już odpowiadać karnie od 10 roku życia. Jakie poniosą konsekwencje oni oraz ich rodzice.
Pani kurator przestrzegła uczniów przed demoralizacją, której przejawami są m.in. wagarowanie, stosowanie przemocy, notoryczne łamanie obowiązujących w szkole zasad, sięganie po wszelkiego rodzaju używki innego rodzaju środki psychoaktywne. Mówiła o prawach dzieci, ale też o ich obowiązkach. Ponadto zobrazowała jak wygląda sytuacja osoby trafiającej decyzją sądu do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Na koniec pani kurator przedstawiła uczniom 3 kazusy prawne. Poprosiła ich o zajęcie stanowiska w sprawie działań podejmowanych przez kuratorów, a które jak się potem dowiedzieliśmy, były rzeczywistymi sprawami prowadzonymi przez panią kurator. Nasza młodzież była niesamowicie zainteresowana i aktywnie brała udział w dyskusji.
To było niezwykłe wydarzenie, które zrobiło na Ósmoklasistach wielkie wrażenie, a w sercach niektórych z nich, obudziło chęć podjęcia w przyszłości studiów związanych z zawodami prawniczymi